Letecky za exotikou – co třeba Djerba?

Letecky za exotikou

letecky za exotikou

Rozhodli jste se, že tentokrát vyrazíte někam letecky za exotikou? Zkuste Tunisko, nebo ostrov Djerbu ve Středozemním moři, patřící k Tunisku. Dny jsou zde po většinu roku slunečné a jste-li milovníci tropického počasí, spojeného s rozlehlými písečnými plážemi a odlišnou kulturou, pak se Afrika může líbit právě vám.

Vaše „letecké poprvé“

Letecká doprava patří k nejrychlejším a nejspolehlivějším dopravním prostředkům, které máme. Přesto vás děsí představa být stovky metrů nad zemí a svěřit se pilotům a technickému stavu letadla?  Obavy nejsou ale na místě, dle statistik, je letecká doprava velmi bezpečná a spolehlivá. Let z Prahy na Djerbu trvá asi dvě a půl hodiny. Počítejte s hodinovým časovým posunem.

Příruční zavazadlo

Do letadla si můžete vzít příruční zavazadlo. Nesmí ovšem přesahovat předepsanou hmotnost a rozměry a nesmí obsahovat ostré předměty(nůžky, pilník na nehty a pod.). Kriteria na příruční zavazadlo si zjistěte před odletem, nejsou totiž u všech leteckých společností stejná. Pitnou vodu můžete mít vlastní až do času letištní kontroly. Dál je povoleno pokračovat jen s vodou koupenou výhradně na letišti.

Cenné věci raději pryč z kufru

Afričané jsou sice velice milí a přátelští lidé, nicméně v Tunisu se hodně z nich potýká s chudobou a tak buďte opatrní na své osobní věci. Pokud se rozhodnete převážet notebook, tablet, telefon, apod., pak je raději uložte do příručního zavazadla. Předejdete tak možné krádeži. Stejně tak udělejte i s ostatními cennostmi a drahými šperky.

velbloud

Dbejte na hygienu

Ve srovnání s letištěm v České republice, hygiena na tamních letištích  poněkud pokulhává  a to zejména na toaletách. Dbejte tedy na zvýšenou hygienu a do příruční kabelky přibalte i balíček navlhčených ubrousků.

Každý je asi u nás zvyklý před konzumací ovoce si je umýt. Ovšem v afrických zemích by jste neměli k tomu používat vodu z kohoutku, ani ji pít. Bezpečnější je voda balená.

Pohybujte se ve skupince

V Africe narazíte na lidi jiného etnického původu a také na odlišnou kulturu s odlišnými názory.  Z důvodu bezpečnosti, mějte vždy přehled o svých dětech a ženách a raději se pohybujte ve skupince.  Větší riziko hrozí v nákupních centrech, trzích nebo v uličkách menších měst.pláž

Nakupování

Poblíž většiny hotelů bývá spoustu obchůdků s potravinami a suvenýry. V menších částech města, je lepší platit dináry. Dinár se v Tunisku značí D nebo DT a vymění vám je v každé směnárně a hotelu podle stejného kurzu, nemusíte tedy ztrácet čas hledáním toho nejvýhodnějšího.  Ovšem v Tunisku a na Djerbě  lze platit i eury nebo dolary. Jestli-že vám nějaké dináry zůstanou, pak je vyměňte za eura nebo dolary, protože jak přivážet, tak odvážet dináry z Tuniska, je zakázané.  Nazpět lze ale vyměnit jen sto Dinárů, ostatní musíte utratit. Množství přivážené a odvážené jiné cizí měny je neomezené.

Smlouvání o ceně?

V Africe máte možnost koupit krásné vodní dýmky a spoustu dalších suvenýrů za velmi nízké ceny. Na trzích a v menších obchůdcích zkuste trochu smlouvat o ceně. V těchto zemích je to běžné a obchodníci to berou jako součást prodeje. Ve větších nákupních centrech ale raději nesmlouvejte.

Je očkování nutnost, nebo prevence?

Než se rozhodnete vycestovat, v každém případě si zjistěte, zda je pro návštěvu dané země, předepsané nějaké speciální očkování a včas to řešte se svým lékařem. Za exotikou do Tuniska nebo na Djerbu žádné speciální očkování nepotřebujete.Můžete se však se svým lékařem poradit o očkování proti žloutence. Pokud berete nějaké léky, nezapomeňte si je přibalit do zavazadla, společně s dalšími, volně prodejnými, léky na bolest, horečku, nebo střevní potíže .Změna prostředí nemusí každému dělat úplně dobře.

Přehnané obavy

Určitě nejsou na místě žádné přehnané obavy. Pokud budete dodržovat místní zvyklosti, dodržovat jejich zákony a budete se snažit naladit se na jejich naturel, užijete si dovolenou, na kterou budete rádi a dlouho vzpomínat.  Letecky, za exotikou Tunisu, se budete chtít určitě vrátit.

Autor článku : Vevendu

 

Nabídka zájezdů na Djerbu –     ««ZDE »»

Nabídka zájezdů do Tunisu –     ««ZDE »»

 

Add Comment

%d blogerům se to líbí: