Amsterdam – Benátky severu

Na podzim jsem se vrátila z poznávacího pobytu z Amsterdamu a chtěla bych se s vámi podělit o své zážitky, postřehy a dojmy a dát pár užitečných rad těm, kteří chtějí navštívit hlavní město Nizozemska.

Amsterodam

Kdy koupit letenky

Letenky jsme si rezervovali a zakoupili na jaře, protože byly v nabídce za zcela výhodnou cenu 70 eur i zpáteční přes nízkonákladovou společnost EasyJet. V pohodě to postačí, protože samotný let trvá cca 90 minut. Ubytování je zase lepší řešit později, protože ceny stále klesají, aby obsadili hotely všechny pokoje. Vyhledali jsme si a zakoupili hotel přes hotels. com, pobyt za čtyři noci na jednu osobu vyšel 150 eur. Podotýkám, že to byl jeden z těch levnějších hotelů, protože ubytování je poměrně drahé. Závisí to i na tom, zda jste ubytováni přímo v centru, nebo na okraji města.

My jsme měli hotel mimo Amsterdamu, v městečku / části / Hoofddorp, které je od Amsterdamu vzdáleno pár kilometrů. Šlo o síť hotelů Bastion, čili těch Bastion hotelů tam bylo několik. Co měli velmi dobře zorganizované, byla bezplatná přeprava z letiště do hotelu. Každých 30 minut jezdí Schiphol bus z letiště do hotelu a zpět. Každá síť hotelů má své autobusy nebo mikrobusy označeny nápisem hotelu a odveze turisty přímo do hotelu.Amsterodam

Amsterdam card

Vyplatí se pro cestování a vstupy do muzeí a památek koupit Amsterdam card. Amsterdam card na 72 hodin vyjde na 75 eur, v ceně je vstupné do většiny muzeí jakož i doprava, která má označení GVB ( to je vlastně veškerá městská doprava- tramvaje, autobusy, metro). Samozřejmě, pokud jste v Amsterdamu kratší dobu, v nabídce jsou i Amsterdam card na 24 hodin za 55 eur nebo na 48 hodin za 65 eur. Ještě je i 96 hodinová za 95 eur. K tomu dostanete i mapku Amsterdamu spolu se seznamem všech muzeí, které máte v ceně té Amsterdam card. Můžete si ji koupit přes internet ( je tam nějaká sleva), nebo vyzvednout na letišti v turistických informacích, které jsou označeny GVB.

Zajímavostí je, že při nástupu do jakéhokoliv dopravního prostředku je třeba přiložit danou kartu k přístroji u dveří, který snímá kód karty, a totéž i při výstupu, jinak se vám dveře neotevřou. Doprava je tam na velmi dobré úrovni, autobusy, tramvaje, metro-všechny spoje chodí pravidelně, včas a každou chvíli, nečekáte téměř vůbec, jen přestupujete.

Autem po Amsterdamu – ani náhodou

Amsterdamčané jsou typičtí tím, že téměř všichni jezdí po silnici na kole, dokonce mají vyhrazené zvláštní cesty a semafory pro kola a malé skútry a musíte dávat velký pozor, abyste se nesrazili , protože se na vás valí z každé strany. Pro našince je to velký nezvyk a nějakou dobu to potrvá, než si na tento jejich styl jízdy zvyknete. Pro ně jsou kola natolik důležitá, že si pro ně staví garáže. Jezdit autem po Amsterdamu se velmi nedoporučuje, zejména cizincům, protože ačkoli mají cesty ve velmi dobrém stavu, ale snadno se můžete ztratit ve spleti tolika jízdních pruhů. No a také mají klasické zácpy, což obírá o čas, proto volí raději jízdu na kole.Amserodam

Do muzea na celý den

Pokud navštívíte Amsterdam, určitě byste neměli obejít Stedelijk Museum / Městské muzeum /, kde najdete krásná umělecká díla od slavných nizozemských malířů, jako byli Van Gogh či Rembrandt. Kromě toho si zde můžete prohlédnout různé předměty – vize do budoucnosti. Hned vedle Stedelijk Musea se tyčí Van Goghovo muzeum, které musíte určitě vidět. Je to obrovský kolos se třemi patry, na které si třeba vyčlenit čas alespoň dvě hodiny určitě / nám prohlídka zabrala téměř tři /. Škoda jen, že v tomto muzeu je přísný zákaz focení a natáčení, můžete se kochat jen pohledem. Potají fotit / ani mobilem / raději nezkoušejte, v každé místnosti je strážník, který se zaměřuje právě na to focení, mohou vás tak i vykázat z muzea.

Tato dvě muzea jsme navštívili v jeden den a měli jsme co dělat, abychom stíhali do závěrečné. Muzea jsou tam většinou otevřeny do 17.00 nebo 18.00. Další den jsme si “oběhly” město, porozhlédli památky, budovy zvenku, navštívili jsme Oude Kerk, nejstarší zachovanou stavbu Amsterdamu. Nachází se v části De Wallen, která je známá jako čtvrť červených luceren. Obklopuje ho prstenec nevěstinců, známý jako Red Light District. Je to proslulá čtvrť prodejců marihuany a prostitutek, které se nabízejí a lákají muže přímo v okně či výkladu (nedoporučujeme je fotit). Během dne je to bezpečné místo, ale určitě neriskujte návštěvu Red Light District ve večerních či nočních hodinách.

Za pohled stojí i velkolepý Královský palác, který dnes slouží jen k jisté slavnosti a inaugurace. Hned vedle něj se nachází Muzeum Madam Tousand / Muzeum voskových figurín /, které jsme nenavštívili, neboť toto muzeum není bohužel v seznamu Amsterdam card a vstupní třeba platit zvlášť / cca 15-17 eur /. Navštívili jsme muzeum židovské kultury – historie, které vypovídá o historii Židů v Nizozemsku od počátku až po válku, poválečné období, zachycuje i současnost.

Neděli jsme si vyčlenili pro návštěvu Rijk Musea / Národního muzea /, které je pýchou Amsterdamu. Ukrývá nádherné umělecká díla, které jsme tentokrát fotit mohli. Vstupné do tohoto muzea není však zahrnuto v Amsterdam card, ale pokud ji máte, tak je sleva na vstupním 2,50 eur, čili zaplatíte místo 17 eur 14,50 eur. Zůstalo nám ještě trochu času, tak jsme ho vyplnili návštěvou muzea tulipánů.

V poslední den- den odletu se už toho nedá mnoho stihnout resp. závisí to také na tom, kdy máte čas odletu. Odlétali jsme ve 13.40 a jelikož alespoň 1, 5 hod. před odletem třeba být na letišti, tak již na další exkurze nebyl čas.  Ale návštěva Amsterdamu stála za to! Doporučuji každému, koho tato země láká a chtěl by ji navštívit, aby neváhal. Vyplatí se investovat do tohoto pobytu, protože město tulipánů má opravdu co nabídnout každému návštěvníkovi.

Nedá se sice za tři dny vidět úplně všechno, ale pokud si předem uděláte program a určíte svůj cíl, tak určitě nebudete zklamáni. Co se týče stravování, tak jídla jsou v Amsterdamu poměrně drahé, čili my jsme se stravovali z vlastních zásob, které jsme si přinesli s sebou. Kávička v Nizozemsku je chutná, cenově kolem 2,60-2,80 eur, podle toho, jakou si objednáte a také i podle velikosti.

 

Když to v závěru shrnu, tak nás tento poznávací pobyt v Amsterdamu na čtyři noci a 5 dní / s tím, že jsme přiletěli ve čtvrtek večer a odlétali jsme v pondělí kolem druhé odpoledne / vyšel na zhruba 350 eur. V ceně je letenka / 70 eur i zpáteční /, pobyt za hotel na osobu / 150 eur /, Amsterdam card na 72 hodin / 75 eur – je v tom městská doprava + vstupy do některých muzeí /, některá muzea nejsou v Amsterdam card, např . Rijk Museum zda Museum Madam Tousand, takže pokud byste chtěli navštívit i tato muzea, tak si třeba připravit cca 30 eur na vstupy. No a samozřejmě, každý den jsme si poseděli při dobré a chutné kávičce, takže za tři dny to bylo kolem 8-10 eur a nelze zapomenout ani na suvenýry.

Hurá na blešák

Najdete-li dobrý bleší trh, jako my,  z množství suvenýrů za docela dobré ceny si vyberete dárečky pro každého. Magnetka Amsterdamu se dá koupit za 2 eura, přívěsky jsou o něco dražší 3-4 eura, přívěsky malých dřeváků, které jsou symbolem Amsterdamu, koupíte za jedno euro v různých barvách. A také magnetky i přívěsky tulipánů, bez kterých by nebyl “Amster” pravým Amsterodamem. Takže, pokud si to spočítáte, vyjde vás to na těch 340-350 eur s vlastní stravou. Kdo by se chtěl stravovat např. v hotelu, protože i taková je možnost, tak by ho pobyt vyšel určitě dražší.

Do Amstru za tulipány

Amsterdam není levné město,  jsou mnohem dražší destinace, které nejsou možná tak přitažlivé a bohaté na památky jako právě hlavní město Nizozemska. Pokud stále toužíte po návštěvě Amsterdamu, tak jděte balit kufry, protože Benátky severu už na vás netrpělivě čekají. A pokud nechcete jet na podzim, říká se, že Amstrdam je nejkrásnější na jaře, kdy kvetou tulipány, to si ale musíte pohlídat s dostatečným předstihem letenku, aby Vás nakonec výlet nevyšel příliš draze.

Autor : magistra21

Autor : magistra21

%d blogerům se to líbí: